Menu


Sponzori



  • Partneri








  • O projekte

    Profil občianskeho združenia
    Mladí pre Považskú (ďalej len MPP) je politicky nezávislé združenie mladých ľudí založené v roku 2011. Sme organizácia, ktorá sa riadi mottom „Naše životy sa menia vďaka ľuďom, ktorých stretávame a vďaka príležitostiam, ktoré využívame“. Naše hlavné ciele sú vytváranie a udržiavanie hodnôt a priorít u mladých ľudí, podporovanie kultúrnych, športových a voľnočasových aktivít a podpora ochrany životného prostredia. Od novembra 2014 rozbiehame program „Včely v meste“, ktorý je najväčšou prioritou nášho občianskeho združenia na najbližších 10 rokov.


    Východisková situácia a cieľové skupiny projektu
    Deti a mladí ľudia majú nedostatok informácií o aktuálnych problémoch v environmentalistike. V škole sa učia deti iba čo je v prírode, ale nie to, v akom stave sa príroda v súčasnej dobe nachádza. Žiaci nemajú možnosť prakticky vidieť život včiel. Okrem toho je slabá osveta detí a mladých ľudí o momentálnej problematike včiel, rovnako tak aj dospelí majú nedostatočné informácie o úbytku včiel na Slovensku a vo svete. Nie je dostatočná medzigeneračná výmena medzi starými včelármi a mladými. Mladí nie sú motivovaní, aby prevzali po svojich predkoch chov včiel. Súčasní včelári nemajú dostatočné poznatky o aktuálnych problémoch úhynu včiel a ich moderných spôsobov ekologického riešenia, vyhovujúce včelám a včelárom. Sú málo motivovaní k navštevovaniu seminárov, na ktorých by získali všetky potrebné informácie pre chov včiel a ich starostlivosť.


    Ciele projektu

    Hlavný cieľ:
       Zlepšiť spolunažívanie človeka so včelami poukázaním na dôležitosť príjemnosti včiel v živote človeka a prírody: a to pomocou teoretickej a praktickej osvety so zameraním na život a problematiku včiel.

    Parciálne (druhotné) ciele:

    1.    Založiť včelársku školu pre začínajúcich včelárov s dlhoročnou tradíciou v Považskej Bystrici s možnosťou absolvovania výučného listu v Banskej Bystrici 2.    Získavať a zdieľať aktuálne informácie o spôsobe chovu včiel a ochrany pred nebezpečenstvami pre tradičných včelárov 3.    Organizovať teoretické prednášky na základných a stredných školách o význame včiel, problematike včiel a environmentalistike 4.    Organizovať praktické ukážky života včiel určené pre mládež a širokú verejnosť 5.    Organizovať každoročne deň včelárstva v Považskej Bystrici 6.    Robiť popularizáciu prostredníctvom propagačných a informačných dní vo verejných priestoroch za účelom propagácie programu včely v meste

    Dopad projektu

    Prispejeme k záchrane včelej populácie vyškolením nových včelárov a osádzaním nových úľov, ktoré budú umiestnené v meste. Ľudia budú informovaní o dôležitosti včiel, probléme ich úbytku, probléme používania pesticídov v poľnohospodárstve a ich negatívnom vplyve na človeka a včely. Deti a mladí ľudia získajú informácie a poznatky o environmentálnych problémoch, ktoré inak nemajú možnosť nadobudnúť v škole. Budú môcť navštíviť včelnicu za prítomnosti skúseného včelára. Čím tak budú mať možnosť vidieť, ako žijú včely a čo všetko robia vo svojich úľoch.


    Aktivity projektu a časový plán

    A1 – Včely v meste
    Cieľom projektu je zdielať informácie medzi ľuďmi a poučiť ich o súčasných problémoch, s ktorými sa potýkajú nielen včely, ale aj samotní včelári.

    Prostredníctvom informačných kampaní, ktoré budú realizované vo verejných priestoroch v meste Považská Bystrica budeme informovať širokú verejnosť o projekte Včely v meste. O jeho význame a ciele, ktorým chceme týmto projektom dosiahnuť. V akom stave sa nachádzajú včely a aký rapídny úbytok ich zasiahol za posledné roky, nielen u nás v SR ale v celom svete. V projekte budeme spolupracovať s viacerými mestami na Slovensku, odborníkmi zo Slovenska a zahraničia. Projektom chceme poukázať na neškodnosť chovu včiel v meste.

    A2 – Včelárska škola
    Cieľom projektu je poskytnúť nováčikom a začiatočníkom vo včelárení možnosť navštevovať semináre, na ktorých sa naučia nielen teoreticky ale aj prakticky všetky potrebné informácie a poznatky o chove včiel.
    Akreditovaný lektor pán Ing. Peter Čerňanský bude prednášať na jednotlivé témy týkajúce sa chovu včiel, výroby včelích produktov a starostlivosť o včely, aby nevyhynuli.

    A3 – Osveta na školách
    Cieľom projektu je zvýšiť teoretické a praktické poznatky žiakov a študentov o súčasnom stave včiel a ich živote.
    Formou prednášok budeme učiť mladých, ako žijú včely, ako sú dôležite pre náš život, aké produkty produkujú a v akom súčasnom stave sa nachádzajú a ako sa majú ľudia správať v prítomnosti včiel.
    Zároveň budeme organizovať praktické ukážky života včiel, kde za prítomnosti skúseného včelára budú mať možnosť záujemcovia sledovať život včiel cez špeciálne upravený úľ.

    A4 – Deň včelárstva
    Cieľom projektu je zorganizovať verejnú akciu, na ktorej bude prezentovaný samotný projekt a partnerské projekty.
    Na včelársky deň pozveme slovenských a zahraničných odborníkov, včelárov z nášho regiónu a okolia, ktorí budú prednášať pre širokú verejnosť. Budú púšťané rôzne dokumentárne filmy a budú organizované rozhovory a diskusie. Pre matky s deťmi a mládež budú pripravené vedomostné, športové, tvorivé a iné hry. Ľudia budú mať možnosť zakúpenia včelárskych výrobkov.

    A5 – Rozvoj včelárstva v regióne
    Naším hlavným cieľom je informovať včelárov o protirojovej LBV metóde. Ďalším cieľom je informovať o aktuálnych trendoch, organizovať semináre a workshopy, na ktorých vystúpia kvalifikovaní odborníci zo Slovenska a zahraničia.
    Začínajúcim a skúseným včelárom poskytneme možnosť nákupu včelárskych potrieb podľa ich finančných možností, pomôžeme sprostredkovať zakúpenie včelstiev podľa ich výberu. Prostredníctvom webovej stránky a Facebooku budeme poskytovať všetky informácie potrebné pre chov včiel a ich starostlivosť.

    Autor textu a projektu: Ing. Martin Labudík


    Informačný leták: